Zwiększone predyspozycje na nowotwór

Czy w związku z przypadkami nowotworów w rodzinie mam zwiększone predyspozycje na zachorowanie? Dziadek zmarł kilka lat temu na raka jelita grubego, a niedawno u mamy wykryto nowotwór złośliwy nerki (chłoniak rozlany z dużych kom. B). Myślałem, żeby zrobić sobie usg jamy brzusznej, tak na wszelki wypadek (nigdy nie miałem robionego tego badania), tylko czy jest sens jeśli dobrze się czuję i nic mi nie dolega? dziękuję za odpowiedź.

Oczywiście w przypadku występowania nowotworów w ścisłej genetycznie rodzinie predyspozycja do ich występowania zwiększa się zawsze. Co do badań przesiewowych o tym powinien zadecydować lekarz rodzinny. USG jest w pełni bezpiecznym badaniem, więc w razie wątpliwości oczywiście takie badanie skryningowo można wykonać.