Badania na wykrycie choroby nowotworowej

Witam. Chciałabym się przebadać w kierunku nowotworów, profilaktycznie. Chciałabym uzyskać informacje co należałoby oznaczyć w badaniu krwi aby dowiedzieć się tego, jakie markery nowotworowe itp. ? Badanie krwi pod kątem wszystkich markerów jest bardzo drogie i czy są takie markery które można zbadać ogólnie w krwi, a jak coś wyjdzie nie tak, to wtedy doprecyzować ?

Aleksander Ropielewski

Dzien dobry. Z badań, które mają potwierdzoną skuteczność w wykrywaniu nowotworów powinno się wykonywać:
Rak piersi: Mammografię - u wszystkich kobiet między 50-69 rokiem życia co 2 lata. Dodatkowo u kobiet z krewnym 1. stopnia chorującym na raka piersi pierwsze badanie w wieku 10 lat wcześniejszym niż zachorowała osoba spokrewniona. W takim przypadku warto wykonac badanie na nosicielstwo genu BRCA-1 i BRCA-2.

Rak szyjki macicy: Badanie cytologiczne dla kobiet po 25 roku życia (najpóźniej w wieku 30 lat). W sytuacji wczesnego rozpoczęcia współżycia należy wykonać badanie cytologiczne nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej. Prawidłowe wyniki wymazów cytologicznych i brak czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy pozwalają na prowadzenie badania przesiewowego co 3 lata.

Rak jelita grubego: W populacji o przeciętnym ryzyku zachorowania od 50 roku życia coroczna kontrola na krew utajoną w kale a co 5 lat badanie sigmoidoskopii lub co 10 lat badanie kolonoskopii.

Jeśli chodzi o inne nowotwory to nie ma wskazań do badań profilaktycznych u osób bez podwyższonego ryzyka zachorowania.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby wykonać badanie profilaktyczne krwi oceniające morfologię, funkcje nerek, wątroby w tym układ krzepnięcia. W przypadku kobiety można wykonać oznaczenie hormonów płciowych oraz antygenu nowotworowego Ca125