Badania krwi, moczu i USG w celu wczesnej profilaktyki ewentualnej choroby nowotworowej

czy wystarczy raz do roku profilaktycznie zbadać krew mocz i zrobić USG by nie martwić się chorobą nowotworową badam się w ten sposób od 4-lat

Z całym szacunkiem to głupie i do niczego nie prowadzące. Nie ma jednego badania albo zstawu badań wykrywających raka. To byłoby za piękne. Jeśli chcemy być rozsądni to należy w miarę zdrowo się odżywiać i dbać o umiarkowany ruch fizyczny. Przy niepokojących objawach idziemy do lekarza. Są nowotwory ktore występują szczególnie często w danym wieku. Mężczyzna powinien po 40 roku życia zbadać się u urologa, wykonać USG prostaty i badanie krwi na PSA. Im facet starszy tym cześciej. Po 50 roku życia można raz do roku wykonać badanie kału na krew utajona, żeby ustrzec się przed rakiem jelita grubego. Samoocena badaniem palpacyjnym jąder wystarczy, żeby ustrzec się przed rakiem jądra. Rak żołądka, płuca, trzustki są wrednymi chorobami trudnymi do wczesnego wykrycia. Pobolewanie brzucha z anemizacją, kaszel i kwioplucie są objawami z którymi powinien pan iść do zaufanego lekarza poz. Niestety zdarzają się też nowotwory kości, mózgu, gardła, krtani ktore nie maja jak do tej pory dobrego markera. Reasumując raz do roku idziemy do lekarza poz, spowiadamy się ze wszystkich obaw i robimy zlecone przez niego badania. W ten sposób dbamy o siebie nie tylko jeśli chodzi o nowotwory, ale w ogóle.