Czy konieczne jest ponowne wykonanie TK?

Ponowna tomografia komputerowa syna Dzień dobry, 10 letni syn już dwa razy był poddawany badaniu to tomografii komputerowej płuc (02.2020 i 03.2021) w związku z odmą płucną, oprócz tego na przestrzeni 3 lat miał liczne badania RTG (ok. 30). Aktualnie syn ma przewlekłe stany zapalne ucha wraz z dużym niedosłuchem (prawdopodobnie wystąpiła także perforacja błony bębenkowej), Pani audiolog zleciła tomografię ucha. Bardzo obawiam się tego badania. czym grozi taka ekspozycja na tak częste promieniowanie i czy kolejne TK jest zasadne?

Szanowna Pani,

Częsta ekspozycja na promieniowanie X (pot. Roentgena) faktycznie może zwiększać ryzyko patologicznych przemian komórkowych, jednakże aparaty nowej generacji cechują się zazwyczaj niską dawką szkodliwego promieniowania. Należy mieć na uwadze bilans zysków i strat- jeżeli zdaniem lekarza diagnostyka radiologiczna jest konieczna w celu uzyskania postępów w leczeniu, nie należy z niej rezygnować.