Czy konieczne jest stosowanie betablokerów przy tachykardii zatokowej i nerwicy serca?

Witam Mam nerwice serca i tachykardie zatokowa, czy konieczne jest branie betablokerow, strasznie zle sie po nich czuje oslabienie, ciezkie nogi zawroty. Ostatnio przeczytałam ze betabloker przy zdrowym sercu moze spowodowac bloki w przewodnictwie, moj lekarz twierdzi ze mam je brac nie zaszkodza a ja niepotrzebnie sie nakrecam. Biore juz prawie miesiąc atenolol 25 pol tabletki, jak to odstawic stopniowo w praktyce, nie chce sie truc jesli to tylko tachykardia i nerwica i nie sa konieczne.

Szanowna Pani,

zaburzenia lękowe leczy się psychiatrycznie, najlepiej metodą psychoterapii w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Objawy wegetatywne (somatyczne) - są spowodowane pobudzeniem układu współczulnego, np. tachykardia (szybki puls), problemy gastryczne, itd, wskazana jest psychoedukacja, relaksacja, z zastosowaniem technik poznawczych i behawioralnych, farmakoterapia niweluje objaw - nie lecząc przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie

Warto wrócić do rozmowy ze swoim lekarzem- szczególnie, jeśli ma Pani wątpliwości. Dodatkowo przy nerwicy konieczne jest podjęcie psychoterapii, która pozwoli poradzić sobie nie tylko z objawami, ale także z emocjonalnymi i osobowościowymi przyczynami nerwicy.