Czy konieczne jest wykonanie kolonoskopii?

Dzień dobry. Od jakiś 15 lat mam problemy z jelitami, jednak pogarsza się to z roku na rok. Kiedyś miałem bóle i biegunkę tylko w stresujących sytuacjach, bądź kiedy się czymś przejmowałem/ za długo o tym myślałem. Teraz bóle i wypróżnienia są o wiele częstsze. Po przebudzeniu chodzę do toalety średnio 3/4 razy w przeciągu godziny/dwóch. Do tego dochodzi jeszcze kilka wypróżnień w ciągu dnia i wieczorem. Do tego coraz częściej pokazuję się krew, ale jest świeża, więc najprawdopodobniej jest skutkiem podrażnień papierem toaletowym. Próbowałem unikać różnych produktów, ale nie zmieniało to niczego. Nie ważne czy jem jasne pieczywo, ciemne pieczywo, makaron, kurczaka, wieprzowinę, owoce, warzywa. Alkohol spożywam rzadko, ponieważ także powoduje bóle. Unikam surówek, bo mam po nich zawsze gazy i częste bóle. Nawet próbowałem lekkie wafle ryżowe z samego rana przed pracą, ale efekt jest ten sam(normalnie nie jem przed pracą, kiedy mam pierwszą zmianę, bo kiedy dotrę na miejsce to bardzo mnie ciśnie do toalety). Problem jest tak uporczywy, że od dawna nie mam już życia towarzyskiego. Nie mogę normalnie wieczorem wyjść do miasta. Czy powinienem zrobić kolonoskopię? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry, przy takich objawach diagnostyka jest niezbędna. Na początek można pójść na wizytę do lekarza POZ, który może wypisać skierowanie na badania lub skierowania do gastroenterologa. O badaniach, jakie należy wykonać, decyduje lekarz, zazwyczaj nie zleca się od razu kolonoskopii ale najpierw badania wstępne.

Żeby lekarz mógł zdecydować o konieczności kolonoskopii, może zalecić badania kału: badanie na obecność krwi utajonej (jednak obecność krwi wynikająca z podrażnień może zafałszować to badanie, próbka musiałaby więc być pobrana w momencie, kiedy krwawienia ustaną) oraz badanie kalprotektyny (powinien pan dostać skierowanie na te badania). Kalprotektyna jest wskaźnikiem stanu zapalnego w układzie pokarmowym - pomaga ocenić, czy w jelitach rozwija się choroba.

Na podstawie wyników tych badań i/lub dalszej diagnostyki lekarz wystawi diagnozę. W przypadku, kiedy badania nie wskazują na obecność stanu zapalnego, kolonoskopia nie wykaże żadnych zmian organicznych, ból nie wybudza Pana w nocy, może się okazać, że to Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN). W takim przypadku wskazane jest wdrożenie odpowiedniego postępowania dietetycznego, które pozwoli na identyfikację poszczególnych produktów, które nasilają objawy. Tolerancja na poszczególne produkty (zarówno na rodzaj, jak i na ilość) u każdej osoby z ZJN jest bardzo zróżnicowana - wszystkie zalecenia ustala się na podstawie dokładnego wywiadu, w oparciu o prowadzenie dzienniczka żywieniowego i samoobserwacji. Niestety nie wystarczy wykluczenie pojedynczych produktów (choć i tak już wiele Pan u siebie zaobserwował!) konieczne jest całościowe i systematyczne postępowanie.

Gdyby miał Pan jakieś pytania na temat sposobu żywienia (a lekarz wystawił już diagnozę), to zapraszam na konsultacje dietetyczne lub do kontaktu mailowego.
Mój adres mailowy: justynabielka.dietetyk@gmail.com, numer telefonu: +48 574 144 549. Pozdrawiam, Justyna Bielka, Dietetyk.