Czy konieczne jest zrobienie endoultrasonografii trzustki?

Witam. Przy usg widać u mnie zwapnienia i niejednorodną trzustkę. Czasem mam bóle brzucha i mdłości. Gram w piłkę proszę mi napisać czym u mnie może się skończyć kontuzja, uderzenie w brzuch? i czy czasem można zjeść coś niedozwolonego ? i czy konieczne jest zrobienie endoultrasonografi trzustki, czy nie wystarczy rezonans?Jakie komplikacje mogą wystąpić przy endoultrasonografi?co to w ogóle jest? Proszę o odpowiedz na wszystkie pytania

Jeśli stwierdzono u Pana objawy przewlekłego zapalenia trzustki należy podjąć próbę ustalenia co jest przyczyna choroby. To w Pana wieku dość skomplikowana sprawa, ale jedną z rzeczy, które nalezy wykluczyć jest tzw. trzustka podzielona, wada rozwojowa przewodów trzustkowych. Można to zrobic w endoultrasonografii, można też spróbowac uzyskac obraz przewodów w rezonansie magnetycznym, a właściwie jego specjalnej odmianie nazywanej MRCP.
Uderzenie w brzuch moze Panu zaszkodzic tak, jak każdemu innemu człowiekowi, który nie ma problemów z trzustką.