Czy korony porcelanowe na tlenku cyrkonu można po zacementowaniu szlifować w jamie ustnej?

Witam, czy korony porcelanowe na tlenku cyrkonu mozna po zacementowaniu szlifowac w jamie ustnej? Czy nie grozi to peknieciem korony, zmiejszeniem jej trwalosci, czy nie wplynie na estetyke? Dziekuje i pozdrawiam

Witam, zacementowanych koron nie powinno się szlifować wiertłami, ponieważ usuwamy z powierzchni korony glazurę bez możliwości ponownego jej napalenia, pozostawiając surowy materiał. Osobiście preferuję, w trudnych warunkach zgryzowych, przymiarkę korony bez glazury, w czasie której mogę korygować wiertłem kształt przyszłej korony. Pozdrawiam

Lek. dent. Barbara Ĺťebrowska

prawidłowo wykonana korona cyrkonowa wymaga ewentualnych niewielkich korekt zgryzowych - choś najczęściej w przypadku pojedyńczej korony jej dopasowanie jest idealne
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Zacementowanych koron nie powinno się szlifować. Owszem, można dokonać niewielkich poprawek, jednak znaczna ingerencja w strukturę korony może spowodować niepożądane efekty.