Czy krwawienie w czasie pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych po przerwie jest normalne?

Witam! Mam 21 lat i prawie 2,5 roku bralam tabletki M*** 21. Czułam się po nich świetnie, nie miałam żadnych skutków ubocznych. Jakiś czas temu postanowiłam zrobić sobie małą przerwę. Ostatnie opakowanie wzięłam w sierpniu, wtedy okres z odstawienia wystapił normalnie. Na następny czekalam 47 dni i wtedy pierwszego dnia okresu wzięłam pierwszą tabletkę nowego opakowania. Wszystko było dobrze do 15. dnia opakowania, którym nastąpiły plamienia. Z początku były małe i rzadkie, ale teraz pod koniec, kiedy zostały mi tylko 4 tabletki mam normalne krwawienie. Czy takie objawy są normalne? Wszystkie tabletki przyjmuję punktualnie, ale czy ochrona jest zachowana? Proszę o fachową odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Rzeczywiście, krwawienia nie związane z miesiączką należą do działań niepożądanych hormonalnej antykoncepcji. Jednak w Pani przypadku pojawiły się one pierwszorazowo i po niemal trzech latach stosowanie tego samego preparatu. Zatem proponuję wykonać test ciążowy w surowicy krwi  i z jego wynikiem udać się do ginekologa.