Czy kwas chlorogenowy faktycznie wspomaga odchudzanie?

Dzien dobry. Mam pytanie. Czy kwas chlorogenowy faktycznie wspomaga odchudzanie. A jezeli tak to jaka dawka jest potrzebna by uzyskac ten efekt. I czy to jest wogole bezpieczne dla zdrowia.

Kwas ten znajdziemy w suszonych śliwkach, karczochach czy pokrzywie. Ostatnio dużo mówi się także o tym kwasie w zielonej kawie. Wykazuje on działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. Dodatkowo wpływa on na metabolizm glukozy - zmniejsza wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego i poprawia wrażliwość tkanek na insulinę.

Wykazano w pewnym badaniu że spożywanie zielonej kawy zawierającej kwas chlorogenowy przyczynia się do spadku masy ciała u osób badanych, jednak przy zastosowaniu diety na poziomie nie więcej niż 2500 kcal. Nie dochodziło natomiast do spadku masy ciała przy spożywaniu zielonej kawy w połączeniu z dietą wysokotłuszczową. Zielona kawa (z kwasem chlorogenowym) odchudza jedynie przy równoczesnym ograniczeniu przyjmowanych kalorii z posiłków.