Czy łatwo zarazić się HIV?

Czy istnieje ryzyko zakażenia hiv, hcv jeśli możliwe jest, że dotknęłam, (nie jestem pewna ale wolę spytać), miejscem na dłoni gdzie mam przeciętą skórę na 3 mm, chusteczki z 10 plamami krwi na kilka mm, była to chusteczka po zabiegu mezoterapii mikroiglowej. Po tym wszystkim gdy dotknęłam tej chusteczki i zobaczyłam że są na niej plamy krwi a ja mam ostatnim czasem popękane ręce i na zewnętrznej stronie jest taka rana gdzie mogłoby się coś dostać (ma z 3mm, ale jest to rozcięcie), nie wiem czy ta osoba ma wgl hiv, ale mam nerwice. Po tym umyłam ręce i zdezynfekowałam, chciałam wyrzucić chusteczkę po zabiegu bo myślałam że to zwykła czysta chusteczka a nie taka z plamami krwi. Powiem jeszcze że tych plam było z 10 wielkości z 3mm, ale to były plamy tak jakby wchłonięte w chusteczkę, nie kapało z nich, mimo wszystko ta krew była bardzo widoczna i świeża. Jednak po dotknięciu potem rękawiczką ta krew nie przenosiła się na nią. Czy mogło się coś stać jesli teoretycznie dotknęłabym tą chusteczka w miejscu z krwią o tą ranę podczas podnoszenia jej? Bardzo proszę o odpowiedź dokładną i szczegółową, jak to jest z tym zarażaniem hiv, czy w tej sytuacji jest to wysoce prawdopodobne czy prawie nie prawdodopobne, czy nieprawdopodobne a ja musiałabym mieć pecha żeby coś złapać, teoretycznie nawet nie wiem czy ta osoba ma hiv, pewnie nie, ale stres zawsze jest a ja mam nerwice a w tym przypadku popękane dość ręce. Krew nie transferowała się z chusteczki była tak jakby wchłonięta w nią, więc wydaje mi się, że w takim przypadku mogłoby się coś stać gdybym pocierała specjalnie o tą ranę a nie przejechała nawet przez sekundę o nią a potem po 10 sekundach umyła o zdezynfekowała ręce bardzo porządnie nawet tą ranę. Czy łatwo zarazić sie hiv? Bardzo proszę o odpowiedź, zawsze stresują mnie takie sytuacje.
KOBIETA, 24 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dotknięcie dłonią zakrwawionej chusteczki nie stanowi dużego ryzyka zakażenia wirusem HIV, nawet jeżeli na Pani dłoni znajdowała się niewielka ranka, ponieważ najprawdopodobniej nie była ona otwarta, a ilość krwi na chusteczce była znikoma.

Poza tym wirus znajdował się na powierzchni przedmiotu, co stanowi dla niego niedogodne warunki do przetrwania i w związku z tym jego zdolność do zakażania maleje.

Pomimo tego, aby mieć 100% pewność co do braku zainfekowania warto wykonać test, którego wynik powinien być wiarygodny, jeśli wykona go Pani po minimum 2-tygodniach od potencjalnego dnia zakażenia (dotyczy to testów IV generacji, które umożliwiają wykryć antygen wirusa).

Więcej informacji na temat wirusa HIV przeczyta Pani w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-co-nalezy-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-metoda-western-blot

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-hiv

https://portal.abczdrowie.pl/czy-grozi-nam-epidemia-zakazen-wirusem-hiv https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zakazenia-wirusem-hiv-nie-sa-charakterystyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.