Czy leczenie niedoczynności tarczycy jest prawidłowe?

Witam. W kwietniu zeszlego roku zdiagnozowano u mnie niedoczynnosc tarczycy, lekarz przypisal Euthyrox 100. Do stycznia przymnowalam te dawke, a potem zwiekszono ja do dwoch tabletek (200mg) z racji braku efektow. Po dzisiejszej analizie badan lekarz stwierdzil, ze dawka jest duzo na duzo. Stezenie THC zaledwie 0.005. Przez kolejne trzy tygodnie zalecono mi przymowanie jednej i pol tabletek (150mg). Teraz pytanie jakie dzialania moge podjac w celu zniwelowania negatywnych skutkow zmniejszenia dawki. Z jednej strony czytalam, ze przy "przedawkowywaniu" lekow i dojsciu jako-tako do nadczynnosci, organizm reaguje podobnie do niedoczynnosci (dodatkowe kilogramy itp.), wiec teraz wszystko powinno sie unormowac, jednak z drugiej boje sie, ze ta zmiana wplynie na moja sylwetke w druga strone. Chcialabym zaznaczyc, ze do lekarza na pierwsza konsultacje poszlam glowie z powodu przybrania bardzo szybko na wadze. Pracuje jako trener personalny, wiec aktywnosci fizycznej i zbalansowanej diety nigdy mi nie brakowalo, wiec te dodatkowe kilogramy byly, krotkomowiac, podejrzane. Na dzien dzisiejszy jestem na deficycie kalorycznym, a waga mimo wszystko idzie w gore (oczywiscie uwzgledniam rozrost masy miesniowej, jednak z analizy ciala jasno wynika, ze odklada mi sie rowniez tluszczyk). Na dzien dzisiejszy szukam rady w zwiazku z tym co robic w tej sytuacji. Nie moge pozwolic sobie na swawolne "a, zobaczymy co bedzie", wiec jakiekolwiek wskazania odnosnie aktualnej diety/suplementacji beda bardzo docenione.

Lek. Michał Lenard

Konieczne jest dostosowanie dawki Euthyroxu do potrzeb Pani organizmu. Przy tak niskim TSH zdecydowanie należy zmniejszyć dawkę przyjmowanego leku. TSH powinno się utrzymywać w stężeniu około 0,4-4,0 (różne normy wynikają z różnych metod oznaczania stosowanych w laboratoriach). Sugeruję częste wizyty u endokrynologa, który będzie kontrolował stężenie TSH oraz stosowanie się do jego zaleceń. Pozdrawiam!