Czy lek wzmocnił strukturę zęba?

Witam. Wczoraj byłam u stomatologa, będąc w 15 tygodniu ciąży, gdyz jakis czas temu ukryszyl mi się ząb (gorna szostka). Pani doktor rozwierciła go i powiedziala, ze na ta chwile nie moze założyć plomby, a jedynie lekarstwo, bo ząb jest zniszczony i za miesiac na kolejnej wizycie okaże się czy lek wzmocnil strukture zęba, czy konieczne będzie leczenie kanałowe po ciąży. I tu moje pytanie: czy ząb wytrzyma do tego leczenia 5 miesięcy czy lepiej od razu go usunac zeby nie zagrażał dziecku?

Dzień dobry,
założone lekarstwo pomaga zredukować resztki próchnicy i wzmocnić tkankę zęba. Radzę poczekać do następnej wizyty. Jeżeli okaże się, że nadal próchnica jest do miazgi zęba, to u kobiety ciężarnej można usunąć nerw z zęba, wyczyścić kanały i założyć lekarstwo, które może poleżeć do czasu rozwiązania. Po porodzie, gdy można już robić zdjęcia rentgenowskie, lekarz może przeleczyć ząb do końca. Ząb, dokłądnie wyczyszczony, zaopatrzony w lekarstwo i szczelnie zmknięty, nie zaszkodzi dziecku. W ciąży unikamy stanów zapalnych i zdjęć rentgenowskich, ale nie leczenia. Ekstrakcja też nie jest lekkim zabiegiem. Szkoda byłoby stracić ząb, który można uratować.