Czy lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić, czy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną?

Witam! Mam takie nietypowe pytanie, mianowicie czy lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić, że obecnie biorę tabletki antykoncepcyjne? Załóżmy, że biorę obecnie tabletki, ale mój lekarz nie może się dowiedzieć o tym, jeżeli powiem mu że nie biorę już antykoncepcji to czy on jest w stanie to sprawdzić np. przez USG dopochwowe? Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Tabletki antykoncepcyjne wywierają pewne zmiany w narządach rodnych kobiety, co jest związane z ich działaniem.
Można stwierdzić zagęszczenie śluzu szyjkowego, który normalnie w okresie okołoowulacyjnym powinien być przezroczysty i o rzadkiej ciągnącej konsystencji. W badaniu USG jajników wprawny ginekolog może ocenić dojrzewanie pęcherzyka i ewentualne jajeczkowanie.
Stąd istnieje szansa, że ginekolog będzie mógł przypuszczać, że stosuje Pani preparat antykoncepcyjny.

Niestety nie opisała Pani bliżej sytuacji, jednakże nie warto ukrywać tego przed lekarzem, być może istnieją przeciwwskazania do stosowania tej formy antykoncepcji u Pani.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl