Czy lekarz powinien zapisać mi np. lek Clostilbegyt?

Witam, mam 27 lat, od zawsze miałam nieregularne miesiączki i od lekarzy słyszałam że "taka moja uroda". Od ponad 1,5 roku staramy się z mężem bezskutecznie o dziecko. Na własną rękę rozpoczęłam badania. Na początku wyszło podwyższone Tsh (6,4), endokrnolog zdiagnozował Hashimoto. Tsh zostało uregulowane, jednak moje cykle stawały się coraz dłuższe, nawet do 60 dni! Zbadałam progesteron i prolaktynę, progesteron znacząco zbyt niski (0,5), prolaktyna w górnej granicy normy. Ginekolog zapisał mi luteinę podjęzykowo 3 tabletki dzienne od 16 do 25 dnia cyklu. W pierwszym cyklu okres dostałam ostatniego dnia brania luteiny. Obecnie jest w drugim cyklu z luteiną, lecz mam wątpliwości co do sensu jej brania, otóż wydaje mi się że hamuje u mnie owulację, a ponad to w obecnym cyklu nie spowodowała wzrostu temperatury. Czy lekarz powinien zapisać mi np. lek clostilbegyt w celu wspomagania owulacji> Bardzo zależy mi na jak najszybszym zajściu w ciążę. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Na jakiej podstawie sądzi Pani, że luteina hamuje u Pani owulację? Skoro jest przyjmowana od 16. dnia cyklu, to owulacja powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem przyjmowania luteiny. Sugeruję wykonanie testu owulacyjnego w okolicy spodziewanej owulacji, a w razie wyników ujemnych wykonanie USG, za pomocą którego lekarz jednoznacznie stwierdzi, czy występuje u Pani owulacja, czy nie. Pozdrawiam!