Dlaczego cykle ulegają zmianie?

Mam 35 lat. Od pół roku bezskutecznie staramy się z mężem o dziecko. Wcześniej przyjmowałam antykoncepcję hormonalną przez 12 lat. Przed staraniami odstawiłam ją od 3 miesięcy. Okres wrócił po trzydziestu paru dniach od odstawienia. Od drugiego miesiąca starań używam testów owulacyjnych. Odczuwam także kłucie w jajniku w okresie okołoowulacyjnym. Od momentu starań pierwszy cykl miał 33 dni. Test owulacyjny wyszedł pozytywny 20 dnia cyklu. Kolejne dwa cykle miały po 28 dni i test owulacyjny pozytywny w 14 dniu cyklu. Piąty miesiąc starań pokazał owulacje w 22 dniu starań (w tym miesiącu miałam trochę stresu, podróży). Prolaktyna i progesteron wyszły w normie. Hormony TSH, ft3, ft4 także. Mąż pracuje na tygodniu poza miejscem zamieszkania, przyjeżdza w weekendy i to także utrudnia starania, jednak staramy się trafiać w czas okołoowulacyjny. Jestem zdezorientowana różnymi, często wykluczającymi się odpowiedziami na temat testów owulacyjnych. Mam pytania - w przypadku testów kiedy najlepiej rozpocząć starania i jakie badania najlepiej wykonać? Dlaczego cykle tak się zmieniają i dzień owulacji i czy może to świadczyć o zaburzeniu?

Proponuje monitorować owulację robiąc USG u ginekologa, testy sklepowe niestety często nie sa optymalne. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.