Czy leki, które obecnie zażywam mogą wpłynąć na wyniki?

Witam, podejrzewam, że mam bakteryjne zapalenie układu moczowego/prostaty. Zacząłem zażywać leki Nefrobonisol, Urobon oraz piję żurawinę. Chciałbym jednak wykonać w trakcie leczenia badanie moczu, posiew moczu oraz nasienia, aby potwierdzić czy faktycznie mam zakażenie bakteryjne i czy będzie potrzebny antybiotyk. Czy powyższe leki, które obecnie zażywam, mogą wpłynąć na wyniki tych badań? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, badanie posiewowe moczu/nasienia wykonujemy zazwyczaj, zanim włączymy jakiekolwiek leczenie, ponieważ zażywane leki mogą wpłynąć na zafałszowanie jego wyników. W tej sytuacji, gdy zaczął Pan już leczenie, należałoby zaczekać do jego zakończenia i wstrzymać się jeszcze z badaniem przez około 5-7 dni, a następnie dopiero przygotować mocz do badania, w celu sprawdzenia, czy bakterie zostały zwalczone. Proszę jednak pamiętać, że każde stosowanie leku, zanim zaczniemy go przyjmować, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-bakteriologiczne-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty