Jak leczyć te bakterie w moczu?

Dzien dobry, miałam robione badania morfologia, i wyszła mi podwyższone BASO% norma jest do 1% a ja mam 1,25% reszta wyników w normie, od czego może to być? Miałam jeszcze robione badanie moczu podstawowe i wyszły mi liczbę bakterie, należy się z tym udać do lekarza czy może to jakoś to zwalczyć samemu np urofuragina?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki badania krwi wydają się nie być mocno zaburzone. Co do analizy moczu, to liczne bakterie mogą świadczyć o infekcji dróg moczowych. W relacji zawartej w pytaniu nie wspomina Pani o objawach towarzyszących temu wynikowi badania. Liczne bakterie występują niejednokrotnie z podwyższoną liczbą leukocytów czy nabłonków. Jeśli nie pojawiło się u Pani pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, gorączka to można uważać, że infekcja miała raczej łagodny przebieg. W tej sytuacji furagina powinna wystarczyć. Dodatkowo można przyjmować sok z żurawiny czy suplementy zawierające duże ilości witaminy C. Mają one także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jeśli jednak miała Pani gorączkę, to warto zastanowić się nad wizytą u lekarza. Na podstawie zebranego wywiadu oraz tego wyniku badania lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i ewentualnych badaniach. Nie jest wykluczone, że trzeba będzie przyjąć antybiotyk oraz wykonać posiew moczu, aby stwierdzić, z jakim patogenem mamy do czynienia. Zachęcamy zatem do rozważenia sytuacji oraz ewentualnego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-badanie-ogolne-bakteriomocz-w-ciazy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-bakteriologiczne-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/urofuraginum-furaginum

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.