Czy leki na cukrzycę trzeba brać do końca życia?

Dzień dobry. Mój tata ostatnio dowiedział się że ma cukrzycę. 4 tygodnie temu cukier wyszedł mu 168, teraz po wdrożeniu diety ma 148. Mimo tego pani lekarz rodzinna chce wdrożyć leki (siofor) ale tata się ich boi bo podobno mają dużo skutków ubocznych i nigdy nie można ich odstawić. Czy to prawda? Czy dało by się jeszcze zbić cukier odchudzaniem czy to już za późno?

Z uwagi na liczne i poważne powikłania cukrzycy, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Redukcja tkanki tłuszczowej i zwiększenie aktywności fizycznej to doskonałe metody, pozwalające często na optymalizację stężenia glukozy, jednak przy tak wysokich wartościach glikemii trzeba reagować od razu. Proszę przedstawić lekarzowi swoje wątpliwości, być może po modyfikacji stylu życia odstawienie leku stanie się możliwe.