Jak to możliwe, że z siostrą w jednym czasie zachorowałyśmy na cukrzycę?

Mam 19 lat, ważę 50 kg przy wzroście 165 cm. W zeszłym roku w lutym u mojej młodszej o rok siostry stwierdzono cukrzycę typu I, rzeczywiście wszystkie objawy się zgadzały, schudła, dużo piła, miała zły wynik hemoglobiny glikowanej, trafiła do szpitala na dwa tygodnie. W czasie jej pobytu w szpitalu lekarz rodzinny zasugerował, aby reszta rodziny również zbadała sobie poziom cukru we krwi i wtedy wszystko było w porządku z moim cukrem, jednak gdy siostra wróciła ze szpitala po 2 tygodniach, jeszcze raz zmierzyłam sobie poziom cukru i okazało się, że również jest zły.

Wyłączyłam ze swojej diety całkowicie węglowodany na jakiś czas, lekarze stwierdzili, że cukrzyca ta jest genetyczna i ja mam cukrzycę typu LADA, nie szukano u mnie innych przyczyn wyższego poziomu cukru ze względu na chorą siostrę. Nie stosowałam insuliny, ponieważ pomagały mi dostępne w aptekach bez recepty leki na obniżenie poziomu cukru oraz różnego rodzaju preparaty ziołowe. Czy jest to możliwe, że w ciągu tak krótkiego okresu obie z siostrą zachorowałyśmy, przy czym ja nie miałam żadnych objawów? Zaznaczę jeszcze, że siostra też już jakiś czas temu odstawiła insulinę, pomiary cukrów ma teraz nawet lepsze ode mnie, dwucyfrowe wyniki prawie za każdym razem. Proszę o pomoc

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Trudno ustosunkować się do Pani pytania, ponieważ dużo jest tu niejasności. W celu rozpoznania cukrzycy typu LADA niezbędne jest oznaczenie przeciwciał anty-GAD. Niekiedy pomocne jest oznaczenie peptydu C (część cząsteczki proinsuliny). Czy była ta cukrzyca w ten sposób potwierdzona?

W celu rozpoznania cukrzycy wystarczy stwierdzić odpowiednie poziomy glikemii (poziomy glukozy), nie ma potrzeby szukać innych przyczyn. Badania dodatkowe wykonuje się w celu ustalenia typu cukrzycy oraz szukania jej powikłań. Więc jeżeli u Pani i Pani siostry wystąpiły kryteria pozwalające rozpoznać cukrzycę (glikemia na czczo lub glikemia przygodna, lub test obciążający glukozą) - to cukrzyca jest, tylko pytanie jakiego typu. W cukrzycy Lada powinno być leczenie insuliną - dochodzi do niszczenia komórek trzustki produkujących insulinę, jednak różnica z cukrzycą typu 1 jest taka, że tu to niszczenie jest dużo wolniejsze i cukrzyca LADA rozpoznawana jest najczęściej między 35 a 45 rokiem życia.

Proponuję konsultację z diabetologiem, w celu ewentualnej weryfikacji  typu cukrzycy oraz przede wszystkim zaplanowania dalszej strategii leczenia, co w cukrzycy jest podstawą, ponieważ pozwala uniknąć/spowolnić wystąpienie groźnych ogólnoustrojowych powikłań i prowadzić normalne życie.

Serdecznie pozdrawiam!

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli