Czy leki podawane dożylnie w szpitalu zmniejszają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 21 lat, ostatnio zdarzyło mi się leżeć w szpitalu, gdzie przez 2 dni dostałam dożylnie jakiś antybiotyk (niestety, nie wiem co to było). Nie skojarzyłam tego faktu i kochałam się z partnerem 2 dni później. Następnie wystąpiło niewielkie krwawienie, co spowodowało u mnie niepokój i podejrzenia odnośnie tych tajemniczych zastrzyków, którymi mnie uraczono.. Zdaję sobie sprawę, że ochrona antykoncepcyjna mogła nie być pełna. Jako kontynuację dostałam N***, a jak go skończę to mam wybrać P***. Jestem pod koniec opakowania tabletek Y***. Moje pytanie brzmi: czy leki N*** i P*** obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? A jeżeli tak, to czy wystarczającym zabezpieczeniem może być stosunek przerywany czy jednak ochrona przed ciążą mocno spada i trzeba uważać jakby się nie stosowało antykoncepcji? Jeżeli tamten antybiotyk został podany dożylnie, jako zabezpieczenie przed infekcją dróg moczowych po cystoskopii, to czy jego wpływ na Y*** był znaczący? Dodam, że to moje trzecie opakowanie Y***, a wcześniej nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Pierwszy antybiotyk zmniejsza działanie tabletek. Odnośnie drugiego brak jest takich danych (co jednak nie oznacza, że jest bezpieczny).
2. Stosunek przerywany NIE JEST METODĄ ANTYKONCEPCYJNĄ!!!!!! Nigdy nie wystarcza. Jeśli stosuje Pani tabletki i nagle przerwie ich zażywanie (lub antybiotyk osłabi ich skuteczność), to ryzyko ciąży jest nawet większe niż bez zabezpieczenia (odstawienie tabletek wywołuje owulację).
3. Nie ma znaczenia droga podania antybiotyku, lecz substancja, którą zastosowano. Biorąc pod uwagę, co kazano Pani stosować po wypisie, można sądzić, że otrzymała Pani lek z tej samej grupy, więc on również zmniejszał skuteczność tabletek.