Czy leki przeciwdepresyjne mogą powodować impotencję?

  Bardzo proszę, o opinię i poradę odnośnie zażywania leku tzw. agonista dopaminy. Postaram się opisać moją historię. Od około 7 lat mam problemy z libido, z erekcją podczas stosunku (jestem impotentem). Mam 34 lata. Od 2003 roku leczę się na depresje lękową. Stosowałem rożne leki, tj. 1 S*** + F*** i od tego momentu większość leków jakie zażywałem to były z grupy SSRI. I w tych latach pojawił się problem z potencją i libido. Do roku 2008 byłem leczony tymi lekami. Następnie inne leki z grup trójpierścieniowych i czteropierścieniowych oraz A*** (nowość). Nic mi takie leczenie nie dało, nadal ten sam problem, jedynie stłumione lęki (ale to co wpędza mnie w depresje nie chce ustąpić) :( W końcu następna kuracja T***- ( może za krótko go brałem bo 3 tyg. w dawce 2/3tbl. na dobę). Również testosteron w zastrzykach, leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy - ta kuracja również nie przynosiła oczekiwanych skutków. Dodam że wszystkie badania mam w normach, jedynie TSH mam minimalnie poniżej dolnej normy. Byłem już u 3 seksuologów, 2 psychiatrów i androloga. Już nie wiem, gdzie szukać pomocy i jakie leki mogą mi pomóc, bo te co zażywałem to już chyba ostateczność, innych na to schorzenie chyba już nie ma. Obecnie jestem na leku W*** (Bupropion) zażywam go od 22 czerwca – 10 dni -150mg. Po 10 dniach dawka 300mg. do dnia dzisiejszego i nic, nic nie działa na tę sferę. Nie wiem, może za krótko go biorę? (Ale z tego co wiem to leki antydepresyjne, jeśli nie działają do 6 tyg. należy zmienić lek). Dodam, że hormon Prolaktyna mam 13,04ng/ml. Spotkałem się z taką opinią, że u mężczyzn, jeśli przekracza 8ng/ml mogą wystąpić zaburzenia libido. Czy to prawda? Proszę o poradę, czy dalej zażywać ten W***.(bupropion)? Czy można go łączyć z trazodonem lub z Mirzatenem, Lerivonem, Agomelatyną? Czy muszę brać go dłużej? Jakie są inne leki z grupy agonistów dopaminy? I gdzie jeszcze szukać pomocy? Pojadę wszędzie, tylko niech mi ktoś pomoże. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!
Bupropion jest to lek przeciwdepresyjny. Jest on inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny oraz niepełnym antagonistą nikotyny. Ma on zastosowanie m.in. przy leczeniu zaburzeń lękowych oraz dysfunkcjachi seksualnych, głównie spowodowanych zażywanie SSRI. Zatem lek w Pana przypadku wydaje się być dobrze dobrany. Na efekt jego działania czasami należy poczekać nawet do dwóch miesięcy. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i zażywać lek w zaleconej dawce. Bez konsultacji z psychiatrą nie należy łączyć go z innymi lekami.
Poziom prolaktyny w Pana przypadku jest prawidłowy. Dlatego nie należy wiązać obniżenia libido z poziomem prolaktyny.
Inne leki wpływające na dopaminę mają zastosowanie w innych schorzeniach.
Powinien Pan pozostawać pod stała opieką psychiatry.
Pozdrawiam