Czy leki zafałszowały wynik testu ciążowego?

Witam, wykonałam test ciążowy wieczorem, wyszedł pozytywny. Zażywam stabilizatory, a konkretnie setinin i lamilept, czy to mogło zafałszować wynik na fałszywie pozytywny ?
KOBIETA, 33 LAT 3 miesiące temu

Jak wykonać test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

leki, które Pani zażywa, nie powinny mieć wpływu na wynik testu ciążowego. Są to leki stosowane w leczeniu schorzeń psychiatrycznych. Należą odpowiednio do grupy pochodnych diazepin oraz przeciwdrgawkowych. Nie wykazują bezpośredniego wpływu na poziomy hormonów płciowych oraz ewentualny przyrost b-HCG. Są to leki działające na aktywność neuroprzekaźników w mózgu. Dlatego też wynik testu ciążowego powinien być niezależny od stosowanych leków. Jeśli natomiast w dalszym ciągu przyjmuje Pani te preparaty, a ciąża jest niepotwierdzona badaniami laboratoryjnymi, to koniecznie trzeba wykonać poziom b-HCG z krwi. Gdy okaże się, że faktycznie jest Pani w ciąży, to potrzebna będzie konsultacja z ginekologiem w celu wykonania badania USG oraz rozważenia, czy te preparaty mogą mieć wpływ na rozwój płodu. Niezbędna będzie też rozmowa z psychiatrą, który Panią prowadzi, żeby zadecydować ostatecznie o dalszym przebiegu leczenia. Z tego też względu zachęcamy do wykonania badań oraz konsultacji ze specjalistami. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://leki.abczdrowie.pl/p/setinin-pharma-arzneimittel-gmbh

https://leki.abczdrowie.pl/p/lamilept-teva-pharmaceuticals-polska-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty