Czy licówkę ceramiczną można poprawić?

Niedawno miałam założone 2 licówki na górne przednie zęby. Jedna z licówek wydaje się ruszać przód/tył, ruchomość jest niewielka, ale wyczuwalna, przy naciśnięciu odczuwam dyskomfort, ząb jakby klika- jest to słyszalne. Sytuacja miała miejsce już na drugi dzień po założeniu licówek. Co może to oznaczać? Czy licówkę ceramiczną można poprawić? założyć ponownie? Pytanie także czy taką założoną już licówkę można jeszcze poprawić pod względem długości- skrócić ją? Czy założone licówki podlegają jeszcze korekcie?
KOBIETA, 35 LAT 5 miesięcy temu

Licówkę porcelanową trzeba wykonać ponownie. Licówka musi pasować jak klocki lego, to musi być idealne dopasowanie. Przed wykonaniem ostatecznej pracy zawsze wykonuje się licówki tymczasowe gdzie można ustalić kształt i długość.

Licówek ceramicznych, po założeniu na zęby pacjenta, w zasadzie nie można poprawiać. Jeżeli nie pasują, należy je wykonać ponownie. Dlatego przed wykonaniem licówek ceramicznych robi się symulację na modelu tak zwany wachs up, symulację komputerową na zdjęciu zgryzu pacjeneta, albo licówki tymczasowe w ustach pacjenta czyli tak zwany mock up. Jeżeli założona licówka ostateczna nie zostanie zaakceptowana pod względem estetycznym, niestety należy ją usunąć i wykonać ponownie. Oczywiście to samo dotyczy sytuacji, gdy punkty kontaktowania zębów nie są w porządku, zakończenie licówki przy dziąśle jest za grube, odstające czy drażniące dziąsło brzegowe. Jedyna dozwolona korekta to jest minimalne skrócenie długości licówki na kancie siecznym - co można wykonać specjalnymi narzędziami do porcelany. Mimo to uważam, że zdecydowanie lepiej jest nie naruszać struktury licówki po jej założeniu. W rzadkich przypadkach, gdy w trakcie klejenia wkradnie się jakiś błąd i klej nie będzie trzymał, licówkę można oczyścić i założyć ponownie.