Czy listeria może być przyczyną poronień?

2 razy poronilam badalam sie wyniki mam w porzadku ale pracuje w fabryce kanapek i wiem ze jest listeria czy moze ona byc przyczyna poronien w 7 tygodniu czy musze dalej sie badac?Obecnie jestem w Anglii I tutaj mamy opieke zdrowotna w ciazy rowna zeru zwlaszcza do 14 tygodnia.Prosze odpowiedziec mi na pytanie bo niewiem co mam robic przy nastepnej ciazy mam pracowac czy musze wrocic do Polski na czas ciazy ?Karolina 24 lata caly czas sie staramy o Dziedziusia biore obecnie utrogestan.

Witam serdecznie. Listerioza u kobiet w ciąży niesie ze sobą zagrożenie wysokiego stopnia. Choroba ta może przyczynić się do poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Płód, który rozwija się u potencjalnie zakażonej matki może mieć po urodzeniu wiele wad rozwojowych. U zakażonego dziecka mogą wystąpić problemy z oddychaniem, hipotermia lub zapalenie opon mózgowych. U zakażonego noworodka listerioza może powodować również liczne zmiany skórne, może prowadzić też do zapalenia spojówek lub zapalenia błony śluzowej nosa.