Jakie jest ryzyko zarażenia listerioza po spożyciu nieświeżego jedzenia u kobiety w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w 32 tygodniu ciazy, i boję się ze mogłam zarazić sie listerioza, zjadłam trochę polędwicy a dopiero później zorientowałam się ze w niektórych miejscach jest różowa, maly kawelki zjadła też moja córka, która następnego dnia wymiotowalam i dostała gorączki, mnie trochę pobolewa brzuch. Nie wiem czy to zbieg czy rzeczywiście mogłyśmy się zarazić. Czy listerioza daje objawy już po jednym dniu? Dziek uje za odpowiedź

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych powinna się Pani zgłosić na konsultację to lekarza rodzinnego. Może on wykluczyć zarażenie listeriozą zlecając odpowiednie badania diagnostyczne.
Listerioza jest chorobą zakaźną. Wywoływana jest przez bakterię Listeria monocytogenes. W Europie przypadki zakażeń są rzadkie. Zarażenie następuję w bezpośrednim kontakcie osoby z zarażonym zwierzęciem, spożyciem zakażonej żywności, bądź wody. Głównymi przyczynami jest spożycie takich produktów jak: niepasteryzowane mleko, produkty nabiałowe jak lody i sery, surowe lub niedogotowane mięso, wędzone ryby, surowe warzywa. W przypadku wystąpienia zakażenia groźna jest dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Okres inkubacji choroby może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Choroba może przebiegać objawowo, ale również bezobjawowo. Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, bóle brzucha, biegunka, wymioty, bóle stawów i mięśni, drgawki, a nawet zasłabnięcia. Objawy pojawiają się od około 4 godzin do kilku dni po zakażeniu. Dodatkowo może powodować powikłania w prawidłowym przebiegu ciąży, w tym również poronienia. Wyróżnianą jednostką chorobową jest listerioza wrodzona, występuje, gdy dziecko zostaje zarażone w łonie matki. Rozwój choroby prowadzi do wystąpienia poważnych wad rozwojowych u dziecka, a nawet do śmierci. Choroba wykrywana jest w oparciu o badania diagnostyczne. Obecność Listeria monocytogenes można stwierdzić we krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym, płynie pochwowym oraz stolcu. Leczenie trwa od 2-6 tygodni zależnie od stadium choroby, wykorzystywane są leki przeciwbakteryjne oraz antybiotyki. W ciężkich przypadkach może wystąpić potrzeba hospitalizacji osoby chorej.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306