Zakażenie Listeria monocytogenes a odpowiednie badania

Witam, chcialabym sie upewnic co do prawidlowej interpretacji wyniku na Listeria monocytogenes, IgG met. IIF. Wyniki sa nastepujace: Listeria monocytogenes w kl IgG serotyp 4b - nieobecne, Listeria monocytogenes w kl IgG serotyp 1/2a - obecne. Zrobilam badanie ze wzgledu na pierwsze samoistne poronienie w 6 tyg ciazy. Czy nalezy wykonac badanie w kl IgM, jezeli teoretycznie nie mam zadnych objawow zakazenia. Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Nie wiem czemu wykonywała Pani badania akurat w kierunku listeriozy. Jeżeli był jakieś przesłanki ku temu to należało jednocześnie wykonać pomiary IgM. Jeżeli takowych nie było to nie wykonywałbym w ogóle testu na przeciwciała przeciwko listerii. Jeżeli było to pierwsze poronienie, nie należy rozpoczynać diagnostyki. Dopiero w przypadku poronień nawykowych zaczynamy poszukiwać możliwej przyczyny.
Pozdrawiam