Czy łyżeczkowanie macicy może wykryć endometriozę?

Witam,prosze o odpowiedz na moje pytanie,od pok roku mam plamienia przed okresem oraza skape wydluzajace sie miesiaczki. bralam duphaston oraz luteine nic nie pomogło,robilam badania hormonalne ktore wyszly ok cytologia ok usg takze ok. Prosze mi powiedziec co jeszcze mozna zrobic aby ustalic przyczyne?czy to moze byc endometrioza??moj lekarz proponuje mi lyzeczkowanie macicy,czy to moze wykryc endometrioze?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Endometrioza to występowanie błony śluzowej typowej dla macicy poza nią. W związku z tym łyżeczkowanie macicy nie wykryje endometriozy. "Endometriozę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, palpacyjnego badania ginekologicznego, badań obrazowych (najczęściej badanie ultrasonograficzne [USG], niekiedy tomografia rezonansu magnetycznego [magnetic resonance imaging – MRI]) oraz obrazu stwierdzanego w czasie interwencji operacyjnej (laparoskopia), potwierdzonego badaniem histologicznym pobranych wycinków." (źródło: medycyna praktyczna). Być może Pani lekarz podejrzewa inną chorobę, w związku z tym diagnostyka, którą on zaleca, będzie inaczej przebiegała.