Czy mała tarczyca jest powodem do zmartwień?

Czy mała tarczyca jest powodem do zmartwień? Zrobiłam USG tarczycy i wyszły mi takie wymiary: PP: 11x12x36mm PL: 11x9,5x34mm Wychodzi z tego że moja tarczyca ma lekko ponad 4ml.
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za obdarzenie zaufaniem naszej redakcji oraz za nadesłane pytanie. Rzeczywiście rozmiar Pani tarczycy jest poniżej normy, wynoszącej dla kobiet ok. 13– 18 ml objętości. Jednak ważniejsza od wielkości gruczołu jest jego efektywność w produkcji hormonów. Jeżeli poziom TSH we krwi utrzymuje się na właściwym poziomie, to raczej nie ma powodów do obaw. Nic Pani nie pisze na temat badań hormonalnych. Jeżeli nie robiła Pani badań w tym kierunku, warto zgłosić się do lekarza po odpowiednie skierowanie. Co do wielkości gruczołu tarczycy, również warto skonsultować ten wynik ze specjalistą – endokrynologiem.

Tymczasem polecamy lekturę naszych artykułów poświęconych tej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.