Dlaczego moje stopy są wąskie?

Witam, jestem kobietą i mam 18 lat. Borykam się z pewnym problemem od zawsze, a mianowicie małe, wąskie stopy (rozmiar 33, szerokość około 6 cm), oraz dłonie. Jednym słowem, moje kończyny wyglądają jak u 6 - letniego dziecka. Moj wzrost to 157. Nigdy nie moglam kupic normalnych ładnych butów na różne okazje, ani żadnego pierścionka. Zawsze chodziłam w mocno zasznurowanych sneakersach. Dodam, ze mam celiakię, lecz późno zdiagnozowaną (w wieku 12 lat, rok przed pierwszą miesiączką). Miałam robione badania hormonalne, ale wszystko było w porządku. Moje dłonie oraz stopy są bardzo nieproporcjonalne do reszty ciała, któro wygląda normalnie. Dodam, że dojrzewałam w dzieciństwie później niż inne dziewczyny przez niezdiagnozowaną celiakię, lecz gdy wdrożyłam dietę zaczęłam im dorównywać. 3 lata temu przestałam rosnąć i dojrzewać. Moje kończyny są takie same jak kilka lat temu. Czy jest coś, co może mi dolegać, czy taka jest moja uroda ? Do kogo mam się zgłosić i czy kiedyś się to zmieni ?
KOBIETA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za nadesłane pytanie oraz obdarzenie zaufaniem naszej redakcji. Z opisu wynika, że jest Pani drobną osobą, zatem Pani kompleksy związane z małymi dłońmi i stopami wynikają prawdopodobnie z Pani budowy i predyspozycji genetycznych.

Przy celiakii, o której również Pani wspomina, występuje szereg charakterystycznych objawów związanych z nietolerancją glutenu, ale nie powinny mieć one związku z Pani budową anatomiczną. Jest Pani młoda, a w tym okresie życia człowiek często frustruje się z powodu pewnych cech swojego wyglądu i to jest normalne.

Jeżeli jednak ta sprawa jest dla Pani szczególnie uciążliwa, być może warto zgłosić się po poradę do lekarza specjalisty. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi materiałami, poświęconymi podobnym zagadnieniom:

https://zdrowie.parenting.pl/celiakia-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-a-depresja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.