Hernia hiatus oesophagealis

Proszę o wyjaśnienie rozpoznania w badaniu gastrologicznym: Hernia hiatus oesophagealis. Gastritis antralis, i wynik rozpoznania histopatologicznego: mucosa duodeni fere normale. Gastritis chronica antralis, partim atrophica. Czy przy takim rozpoznaniu możliwa jest celiakia?

Jeśli wycinki z dwunastnicy pobierano celem potwierdzenia lub wykluczenia celiakii czyli z dostatecznie dalekiej części to prawdopodobnie nie choruje Pani na celiakię. Natomiast ze sposobu opisu histopatologa raczej nie wynika, aby był on poinformowany, że chodzi o rozpoznanie celiakii.