Czy mam bezdech pozycyjny?

Czy jeśli mam AHI całkowite 17.6 oraz w pozycji na wznak 23.0 oraz 4.9 na prawo to mam bezdech pozycyjny? Czy taki wynik kwalifikuje się tylko do leczenia CPAP-em? Gdy kilka lat temu robiłem badanie polisomnograficzne miałem AHI całkowite 27, a w pozycji na plecach 58,3 i w zaleceniach miałem leczenie pozycyjne oraz rekonsultację laryngologiczną. Nowszy wynik wydaje mi się lepszy i widzę poprawę po zastosowaniu diety, ćwiczeń (BMI 23.4). Nie odczuwam też dużej senności w ciągu dnia jak przy poprzednim badaniu. Często podróżuję i nie wyobrażam sobie wożenia ze sobą aparatu CPAP.

Faktycznie wygląda to na bezdech pozycyjny, zależny od spania na plechach i boku. Brawo za redukcję ciała, to jest podstawowy sposób działania. Trzeba próbować tak układać ciało i zmuszać je do spania na boku. Ma Pan bardzo dobre BMI, więc podejrzewam że jest jakiś problem anatomiczny u Pana (wydłużone podniebienie, drożność nosa, albo jakaś wada zgryzu, mała żuchwa..). Może Pan spróbować testowo jak się śpi z CPAPem, w dobrym placówkach medycznych pacjent ma możliwość pospania z aparatem kilka nocy, następnie wspólnie z lekarzem decyduje czy kupić aparat. Zdecydowanie poleciłbym konsultację laryngologa i stomatologa (takiego, który zna się również na bezdechu nocnym).