Co powoduje krzyk w nocy?

Krzyk w nocy. Moja mama często budzi się w nocy gwałtownie, na równe nogi z krzykiem i niepokojem. Mówi wtedy, że czuję się jakby brakowało jej powietrza. Czasami poci się w nocy. Czy jest możliwe, że są to objawy bezdechu śródsennego? Mama też mocno chrapie, często teżn zdarza się jej przysypiać po południu.
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

może to być bezdech ale i inne choroby np tarczycy serca astma itd
"Zespół bezdechu sennego, zespół bezdechu śródsennego – zespół objawów chorobowych powodowanych bezdechami w czasie snu. Za bezdech uważa się ustanie wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50%. Podczas bezdechu dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem. Cierpiący na tę chorobę mogą w trakcie nocy mieć setki takich epizodów.

Bezdech senny (zaburzenia oddechu podczas snu) to poważny, potencjalnie zagrażający życiu zespół chorobowy. Częstość występowania bezdechu sennego w populacji szacuje się, zależnie od źródła, na 2% u kobiet i 4% u mężczyzn[1], między 5 a 10 %[2], 5,7% u kobiet i 12,4% u mężczyzn[3]. Najczęstszym typem bezdechu sennego, obejmującym około 85% przypadków, jest tak zwany obturacyjny bezdech senny (obturacyjny bezdech podczas snu – OBPS), powodowany przez powtarzające się zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych (gardło lub nos), tamujące oddech pomimo wysilonej pracy płuc.

U niektórych osób OBPS pojawia się, kiedy podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, częściowo bądź całkowicie blokując przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Gdy rozluźniają się i opadają mięśnie podniebienia miękkiego i języczek (fragment podniebienia miękkiego pośrodku, między łukami podniebiennymi), przepływ powietrza jest blokowany, powodując wysilony i głośny oddech (chrapanie). Bywa też, że oddech nagle zostaje zupełnie zatrzymany.

Bezdech senny polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Jest coraz więcej dowodów na to, że chroniczny bezdech senny występuje rodzinnie i związany jest ze zwiększoną podatnością na choroby i śmiertelnością. Bezdech senny jest stosunkowo mało znany, jak dotąd w Polsce prawidłowo zdiagnozowany tylko w około 10% u mężczyzn i poniżej 1% u kobiet[potrzebny przypis].

Bezdech senny powoduje zwiększoną senność podczas dnia, obniżenie jakości życia, jest związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności sercowej, udaru mózgu i obniżenia sprawności kognitywnej
Objawy można podzielić na 2 grupy:

zauważane przez partnera - głośne chrapanie oraz zauważalne okresy bezdechu
zauważane przez chorego - nagłe przebudzenia w trakcie nocy, najczęściej z uczuciem lęku i dezorientacji, w trakcie dnia objawy spowolnienia koncentracji i senności, która w skrajnych przypadkach może przybierać postać zespołu Pickwicka, przebiegającego z epizodami bezwiednego, krótkotrwałego zasypiania w nieadekwatnych sytuacjach np. w trakcie jazdy samochodem.
Często chorobie towarzyszą inne schorzenia, na przykład otyłość, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, spadek libido, uporczywe migreny. Stwierdzono także, że występuje zależność pomiędzy zespołem bezdechu sennego a osteoporozą
leczenie: u osób otyłych: bezwzględne odchudzanie
abstynencja alkoholowa i nikotynowa
przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas snu (np. bocznej, a nie na plecach)
stosowanie CPAP, czyli ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (ang. continuous positive airway pressure)[
aparat nazębny wysuwający żuchwę (mandibular advancement device – MAD) przy lekkich lub średnich przypadkach
otolaryngologiczne
korekcja zwężonej cieśni gardzieli (uwulopalatofaryngoplastyka)
septoplastyka
tonsilektomia"

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty