Czy to zasypianie za kółkiem spowodowane jest niedosypianiem w nocy?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu zasypiam w dzień podczas jazdy samochodem, wystarczy 10-15 minut przerwy na parkingu, krótka drzemka z chrapaniem i mogę jechać dalej. Bardzo głośno chrapię podczas snu i budzę się kilka razy, ponadto cierpię na bezdechy. Czy to zasypianie za kółkiem spowodowane jest niedosypianiem w nocy? Pozdrawiam serdecznie.

Zasypianie w ciągu dnia może mieć związek z bezdechem sennym.
Obturacyjny bezdech senny polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Z tego powodu występuje wzmożona senność w ciągu dnia. Dodatkowo bezdech może powodować bóle głowy i nadciśnienie tętnicze. Bezdech może występować rodzinnie i wiązać się ze zwiększoną podatnością na choroby i śmiertelnością.
Bezdech senny powoduje zwiększoną senność podczas dnia, obniżenie jakości życia, jest związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności sercowej, udaru mózgu i zaburzeń pamięci.

To poważna choroba, którą jak najszybciej należy zdiagnozować i leczyć, żeby nie doszło do powikłań.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który powinien pokierować dalszym postępowaniem.
Leczenie może spowodować ustąpienie senności w ciągu dnia.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska

Zasypianie w ciągu dnia może mieć związek z bezdechem sennym.
Obturacyjny bezdech senny polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Z tego powodu występuje wzmożona senność w ciągu dnia. Dodatkowo bezdech może powodować bóle głowy i nadciśnienie tętnicze. Bezdech może występować rodzinnie i wiązać się ze zwiększoną podatnością na choroby i śmiertelnością.
Bezdech senny powoduje zwiększoną senność podczas dnia, obniżenie jakości życia, jest związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności sercowej, udaru mózgu i zaburzeń pamięci.

To poważna choroba, którą jak najszybciej należy zdiagnozować i leczyć, żeby nie doszło do powikłań.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który powinien pokierować dalszym postępowaniem.
Leczenie może spowodować ustąpienie senności w ciągu dnia.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska

Szanowny Panie,

jak najbardziej - zasypianie w dzień może być spowodowane nieprawidłowym snem w nocy. Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia oddychania podczas snu (prawdopodobnie obturacyjny bezdech senny). Proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje Pana dalej lub umówić się na wizytę u pulmonologa.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/