Co może znaczyć nadmierna sennosci zmęczenie?

Nadmierna sennosc,ciagle zmeczenie Witam potrafie spac ponad 10h nie moge sie wybudzic,zasypiam przed 12 I wstane po 11...co moze byc przyczyna I jak to podleczyc

Szanowna Pani,

nadmierna senność w ciągu dnia może wynikać z wielu różnych przyczyn. Może być ona powiązana z nieprawidłowym działaniem tarczycy, nerek, wątroby, serca, płuc, nadnerczy. Może wskazywać na obecność zaburzeń psychicznych (takich jak na przykład depresja atypowa). Może wreszcie być objawem pierwotnych zaburzeń snu (między innymi narkolepsji, która jednak występuje w populacji stosunkowo rzadko).

Do najczęściej spotykanych przyczyn nadmiernej senności w ciągu dnia należą: zaburzenia oddychania podczas snu (w szczególności obturacyjny bezdech senny), zaburzenia funkcji tarczycy (jej niedoczynność), nierozpoznana cukrzyca, nadużywanie alkoholu, a także wspomniana już wcześniej depresja.

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia należy zebrać pogłębiony wywiad, przeprowadzić badanie fizykalne, wykonać badania laboratoryjne. Niekiedy - na przykład przy podejrzeniu obturacyjnego bezdechu sennego - konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych.

Dlatego też zachęcam Panią do odwiedzenia lekarza rodzinnego, który może przeprowadzić podstawową diagnostykę i ewentualnie skierować Panią do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam

Lech Popiołek