Co oznacza bezdech w nocy?

Witam, od jakiegoś czasu budzę się w środku nocy z tak zwanym bezdechem, gdy próbuję zasnąć ponownie wybudzam się kolejny raz. Dziś smarujac twarz, dekolt i szyję kremem wyczulam powiększenie na szyi. Co to może być?

Lek. Paweł Szadkowski

Obturacyjny bezdech senny (jeśli o nim mówimy) może mieć wiele przyczyn, ale w dużym skrócie, wynika z zaburzonej anatomii górnych dróg oddechowych. Sprzyja mu otyłość, alkohol i niektóre środki nasenne przyjmowane przed snem. Innym powodem duszności i bezdechów może być powiększony gruczoł tarczowy. Najlepiej jeśli uda się pani do lekarza pierwszego kontaktu, który poszerzy wywiad odnośnie pani dolegliwości i ukierunkuje odpowiednio leczenie. Preparaty z olejkami eterycznymi stosowanymi na skórę przed snem są niepolecane, ponieważ u wrażliwych osób mogą wywoływać odczyny alergiczne, czy nawet obturację dróg oddechowych.