Czy to może mieć związek z bezdechem?

Witam, czy bezdech senny zakłada, że chory się wybudza w ciągu snu? Mam taki problem, że od dawna mam problemy z koncentracja, w dzień jestem bardzo senny, przemęczony. Rano boli mnie głowa. Większość innych przyczyn wykluczyłem. Dodatkowo mam progenie, co chyba może być przyczyna bezdechu. W nocy chrapie. Po przebudzeniu czuje jakbym długo wstrzymywał oddech (zwłaszcza jeżeli wziąłem zomiren, który czasami biorę na bezsenność). Czy to podstawy do weryfikacji czy mamy do czynienia z bezdechem?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Owszem, bezdech senny może być przyczyną wybudzania się w trakcie nocy. Ponadto osoby z tą przypadłością śpią niespokojnie, wiercą się w łóżku, a po przebudzeniu odczuwają bóle głowy oraz zmęczenie. Sen nie jest więc dla nich relaksem, regeneracją. Na dłuższą metę, bezdech może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych: stanów depresyjnych, problemów z potencją, cukrzycy, chorób układu krążenia.

Objawy, które Pan opisuje z dużym prawdopodobieństwem można przypisać właśnie bezdechowi sennemu, jednak konieczna jest wizyta u lekarza. Być może potrzebna będzie zmiana trybu życia (np. unikanie alkoholu, zrzucenie wagi, unikanie leków uspokajających) bądź poddanie się zabiegowi laryngologicznemu. W Pana przypadku bezdech znacznie obniża jakość życia, przyczynia się do ciągłego poczucia zmęczenia, bólów głowy. Dlatego zachęcamy, by nie zwlekać i udać się do specjalisty.

Więcej informacji o bezdechu sennym może Pan przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bezdech-senny

https://portal.abczdrowie.pl/obturacyjny-bezdech-podczas-snu

https://portal.abczdrowie.pl/bezdech-senny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.