Czy mam brać tabletki, gdy zacznie się plamienie?

Witam. Mam pewne pytanie. Gdybym chciała zrobić całkowity "reset" przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Vines. Zaprzestając brania tabletek i czekania na okres, to czy mam zacząć brać te tabletki, od razu, gdy zacznie się plamienie? Czy to na pewno będzie miesiączka, czy po prostu plamienie od odstawienia? Czy to jakaś różnica?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej zawsze powinno mieć miejsce 1. dnia cyklu, czyli wtedy kiedy pojawia się krwawienie menstruacyjne – a nie plamienie. Wówczas pełna ochrona antykoncepcyjna zostanie osiągnięta już od 1. tabletki. Natomiast po odstawieniu tabletek najpierw pojawi się plamienie z odstawienia, będące naturalną reakcją na spadek hormonów we krwi. Kiedy nadejdzie pierwsza miesiączka – trudno powiedzieć, nie sposób tego przewidzieć. Odsyłam do odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chce-zrobic-miesiac-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek.

Nie wspomina Pani o tym, dlaczego i na jak długo chce Pani odstawić tabletki antykoncepcyjne, ale warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki „reset” nie ma uzasadnienia medycznego. Wręcz przeciwnie – może prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej, której unormowanie może potrwać nawet pół roku. Zachęcam do lektury naszego artykułu, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.