Czy mam insulinooporność mając 26 lat?

Witam, mam 26 lat. W ciągu dwóch lat przytyłam 5kg nie zmieniając sposobu odżywiania, moje BMI jest w normie. Zaczęłam szukać przyczyny i jedynym aspektem który daje mi do myślenia jest wynik krzywej insulinowej. Na czczo: 15,4, natomiast po 2h: 117. Co do glukozy to na czczo: 85, po 2h: 104. Niestety lekarz zbyt wiele mi nie powiedział, oprócz tego że możliwe że insulinooporność jest. Co w takiej sytuacji? Czy po prostu odpowiednia dieta i ćwiczenia wystarczą? Jakiekolwiek leki są zbędne?

Dzień dobry, wyniki wskazują na podejrzenie insulinooporności- tak jak to powiedział lekarz. Zachęcam do wizyty u dietetyka, aby dopasować sposób żywienia i po ustalonym czasie ponownie wykonać badania kontrolne. Jeżeli zmiana sposobu żywienia nie pomoże, to najlepiej zgłosić się ponownie do lekarza na kontrolę. Leki można w każdej chwili włączyć. Pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę, że przy samodzielnych eksperymentach ze zmianą sposobu żywienia będzie ciężko ustalić czy dieta rzeczywiście nie pomogła, czy może jednak jest coś, co jeszcze można poprawić. Może być również odwrotny efekt i narzuci sobie Pani zbyt rygorystyczne zasady, które będzie ciężko utrzymać w dłuższej perspektywie czasu, a przez to dojdzie do zniechęcenia. W konsekwencji wszystko może się wydłużyć w czasie i negatywnie wpływać na Pani samopoczucie psychiczne. Co do przytycia 5 kilogramów w okresie 2 lat, może nie zmieniła Pani w znaczący sposób żywienia, ale jednak doszło do drobnej zmiany stylu życia, która wpłynęła na zapotrzebowanie kaloryczne.