Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam się martwić tym pominięciem tabletki?

Witam, stosuję regularnie tabletki antykoncepcyjne Yasmin od 10 lat. Zapomniałam zażyć 1 tabletkę po 7 dniowej przerwie o stałej porze, zażyłam ją z 15 godzinnym opóźnieniem. Parę godzin przed zażyciem odbyłam stosunek. Czy mam się martwić? Proszę o poradę.
KOBIETA, 42 LAT 2 miesiące temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

w przypadku tabletek dwuskładnikowych maksymalne możliwe opóźnienie wynosi 12 godzin – po upływie tego czasu, zwłaszcza w pierwszym tygodniu po przerwie, skuteczność antykoncepcji hormonalnej może ulec zmniejszeniu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Niestety nie sposób precyzyjnie ocenić ryzyka, jakie zachodzi w tym przypadku, niestety jest bardzo prawdopodobne, że wspomniany przez Panią stosunek płciowy mógł doprowadzić do zapłodnienia.

W tym wypadku wskazana jest wizyta u ginekologa – być może zadecyduje o przerwaniu stosowania antykoncepcji i wykonaniu badania na oznaczenie w surowicy krwi stężenia beta hCG.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy