Czy mam się zgłosić z moim problemem do specjalisty?

Witam mam pewien problem ,który tyczy się od paru dobrych lat i dosyć przeszkadza w codziennym życiu. Otóż od piątej klasy zaczęłam się strasznie zacinać ,jąkać przy czytaniu na forum klasy . Jak zawsze była moja kolej to ogarniał mnie ogromny strach ,stres ,pociły mi się dłonie, serce "zaczynało walić jak młot" oraz głos łamał się ,na początku problem obejmował jedynie czytanie na forum ,później doszło ,jak mieliśmy jakieś testy ustne ,lub odpowiedzi na głos również zaczynałam się zacinać ,nauczyciele obniżali mi dosyć mocno oceny zapewne z z tego bo myśleli że się nie nauczyłam . Dziś chodzę do liceum zaocznego również są egzaminy ustne przygotowujące do matury ,również się zacinam i obniżane są oceny ,boję się co to będzie na maturze ,że też mi będą obniżać punkty lub czas minie. Dodam że jestem osobą dosyć zamkniętą w sobie, nieśmiałą, również w 4 klasie jedna z rówieśniczek dosyć mocno mi dokuczała ,bałam się chodzić do szkoły itp. mam zgłosić się do specjalisty? co mam robić?

Szanowna Pani! W przypadku jąkania zawsze warto zwrócić się do specjalisty, nawet na parę spotkań. Logopeda sprawdzi Pani wydolność oddechową, nauczy mówić z miękkim startem, który minimalizuje ryzyko zacięć i bloków, da parę innych technik upłynniających wymowę i przede wszystkim spróbuje dać Pani pewność siebie w głosie i w mowie. Może również napisać opinię logopedyczną stwierdzającą, że ma Pani problem z niepłynnością mówienia, więc egzaminator nie ma prawa Pani za to obniżyć oceny. Swoją drogą w ogóle nie powinno być możliwości obniżania oceny za mniejszą płynność, bo dla większości osób publiczne wystąpienia to duży stres i problem. Zachęcam więc do zapisania się na konsultrację i opowiedzenia o swoim problemie. Zapraszam też do czytania na stronie LogoLab, gdzie profesor Węsierska stworzyła możliwość rozwinięcia swojej wiedzy o jąkaniu. Warto również obejrzeć filmy i wykłady profesor Węsierskiej na YouTubie, gdyż im lepiej Pani pozna swój problem, im lepiej go zrozumie, tym łatwiej z nim "walczyć".

Dzień dobry.

Oczywiście najlepiej było zgłosić się do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii jąkania.

Może też Pani zgłosić się do "Klubu J", który w Gdańsku skupia wokół siebie osoby z podobnymi problemami.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.pl