Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wady wymowy u 25-latki

Witam. Od wielu lat mam wadę wymowy, która mi dokucza. W dzieciństwie nie wymawiałam literki r, zamiast niej zastępowałam literką l. W końcu wieku nastoletnim sama nauczyłam się tej literki r. Podobno mówię nie do końca wyraźnie. Co więcej w sytuacjach stresowych ( np. gdy ktoś zawstydza mnie, czy jestem onieśmielona szczególnie stosunku do kolegi, chłopaka) jąkam się lub wysłowić się nie mogę.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Szanowna Pani!

Wadliwa wymowa w wieku dorosłym może komuś całkowicie nie przeszkadzać. Dostrzegamy takie osoby chociażby w telewizji. Bardzo znane osoby seplenią czy nie wymawiają głoski [r], i dobrze sobie radzą... Natomiast jest też część osób, która bardziej przeżywa swoją wadę wymowy (jest to normalne), i bardzo to przeżywają, wiąże się to z dużym stresem przed dłuższymi wypowiedziami przy większej ilości osób (czy tu - chłopakach, mężczyznach). Dlatego zalecam wizytę u logopedy, dopracowaniu głoski [r] oraz odpowiednich ćwiczeń na jąkanie. Proszę znaleźć odpowiedniego logopedę-specjalistę od jąkania (najlepiej, aby od razu był psychologiem). Gdyż nie każdy jest odpowiednim. Poczuje Pani ulgę psychiczną, gdy będzie płynność wymowy. Życzę powodzenia.

Pozdrawiam
PM

Logopeda prowadzący logopedycznego bloga.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy