Wady wymowy u 25-latki

Witam. Od wielu lat mam wadę wymowy, która mi dokucza. W dzieciństwie nie wymawiałam literki r, zamiast niej zastępowałam literką l. W końcu wieku nastoletnim sama nauczyłam się tej literki r. Podobno mówię nie do końca wyraźnie. Co więcej w sytuacjach stresowych ( np. gdy ktoś zawstydza mnie, czy jestem onieśmielona szczególnie stosunku do kolegi, chłopaka) jąkam się lub wysłowić się nie mogę.

Szanowna Pani!

Wadliwa wymowa w wieku dorosłym może komuś całkowicie nie przeszkadzać. Dostrzegamy takie osoby chociażby w telewizji. Bardzo znane osoby seplenią czy nie wymawiają głoski [r], i dobrze sobie radzą... Natomiast jest też część osób, która bardziej przeżywa swoją wadę wymowy (jest to normalne), i bardzo to przeżywają, wiąże się to z dużym stresem przed dłuższymi wypowiedziami przy większej ilości osób (czy tu - chłopakach, mężczyznach). Dlatego zalecam wizytę u logopedy, dopracowaniu głoski [r] oraz odpowiednich ćwiczeń na jąkanie. Proszę znaleźć odpowiedniego logopedę-specjalistę od jąkania (najlepiej, aby od razu był psychologiem). Gdyż nie każdy jest odpowiednim. Poczuje Pani ulgę psychiczną, gdy będzie płynność wymowy. Życzę powodzenia.

Pozdrawiam
PM