Jakim zaburzeniem jest problem z wymawianiem głoski r?

Witam serdecznie. Ostatnio zauważyłam że mam problem z mówieniem litery r . Kiedy zaczęłam się przyglądać w momencie kiedy wymawiam literę r język z lewej strony nie chowa się tylko zbacza w lewą stronę. Kiedy próbuję żeby był po środku nie mogę wymowic litery r. Czy to jakieś zaburzenie ? O czym to może świadczyć ? Do tego odczuwam silne pieczenie języka .

Lek. Katarzyna Szymczak

Do tej pory nie było problemów z mówieniem r? Wskazana konsultacja u laryngologa oraz logopedy. Pieczenie może być także objawem zapalenia lub niedobór witamin, m.in z gr B.
Pozdrawiam

Dzień dobry.
To, co Pani opisuje to wada wymowy - rotacyzm, czyli nieprawidłowe wypowiadanie głoski "r". Jakiego rodzaju jest to rotacyzm zdiagnozuje logopeda, do którego powinna się Pani udać celem ustawienia programu ćwiczeń logopedycznych.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Witam,
nieprawidłowa wymowa głoski r, może mieć wielorakie podłoże.
Często infantylny sposób połykania, nieprawidłowa pionizacja języka, czy nawet zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe przyczyniają się do wadliwego wymawiania tej głoski.
Dlatego warto skonsultować się z logopedą w celu zdiagnozowania problemu i dobrania odpowiednich ćwiczeń, aby zniwelować wadliwą wymowę.
Pozdrawiam