Brak wymowy k, g, r przez dwuipółlatka

Dziecko 2,5 letnie mówi od pół roku. Mówi b. dobrze ale nie wymawia liter k, g, r. We wszystkim robi postępy ale nie w tym. Czy powinniśmy iść do lekarza?

Witam. Po pierwsze problemami z mową i wymową nie zajmuje się lekarz, tylko logopeda. Po drugie - jeśli dziecko 2,5 letnie mówi dopiero od pół roku, to jest to niepokojący sygnał. Pierwsze wyrazy dziecko powinno wypowiadać już około roku, zaś zasób słownictwa 2 letniego dziecka powinien wynosić około 300 wyrazów. Głoska "r" pojawia się w mowie dziecka około 4-5 roku życia. Ale 2 letnie dziecko powinno już mówić głoski "k" i "g". Jeśli jest Pan zaniepokojony stanem rozwoju mowy dziecka, warto odwiedzić logopedę specjalizującego się w pracy z małymi dziećmi, czyli logopedę wczesnej interwencji. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

W tym wieku dziecko ma jeszcze prawo nie wypowiadać głosek "k" i "g", pojawiają się one pod koniec 2 roku życia lub na początki 3go. Na głoskę "r" zgodnie z normami rozwojowymi trzeba poczekać do 4-5rż, może się pojawić wcześniej, ale będzie często wymawiana jako "l" lub "ł", proszę zwracać uwagę, aby "r" nie było zastępowane głoską "j", przy jej wymowie język układa się płasko w buzi. Do prawidłowej wymowy "r" język dziecka musi umieć się unieść (spionizować) i dodatkowo wykonać lekkie ruchy wibracyjne, to dość trudne, dlatego też ta głoska pojawia się tak późno. Można wykonywać z dzieckiem ćwiczenia, które tę pionizację ułatwią,np. nucenie melodii z użyciem "lalalala", kląskanie jak konik. W razie wątpliwości proszę udać się do logopedy, który pokaże jak ćwiczyć.