Osłabione pragnienie i posługiwanie się pojedynczymi słowami przez dwuipółlatka

Dzień dobry, jestem mama 2,8 synka, syn jest zdrowy, wogole nie chorował, badania które wykonywałam 2 miesiące temu profilaktycznie bez problemu, ale ok paru dni mniej pije , do tej pory kiedy tylko mu podalam pic zawsze wypijal. Moje pytanie czy to jakaś fanabelia , czy może o czymś to świadczyć. Jest dzieckiem bardzo ciekawym i ruchliwym. Jeszcze jedno pytanie odnośnie mówienia, mówi tylko podstawowe słowa mama, tata, baba, niecietego, nie, a tak to mówi swoim językiem. Czy jest się czymmartwi

Witam, na podstawie podanych przez Panią informacji odnośnie zmniejszonego pragnienia trudno cokolwiek interpretować, bo nie znam bliżej okoliczności zaistniałej sytuacji. Większe pragnienie może wystąpić kiedy dziecko pije słodkie napoje lub się zmęczy i spoci. Jeśli zmieniła Pani soki na wodę, co jest zalecane, może potrzebować mniej płynów. Jeżeli dziecko wygląda na zdrowe, a jego zachowanie się nie zmieniło, to powinno być wszystko w porządku. Odnośnie mówienia, to proszę się nie martwić na zapas. Jeśli pójdzie do przedszkola, prawdopodobnie będzie mógł korzystać z zajęć z logopedą. Oczywiście należy też pracować z dzieckiem w domu. Miedzy innymi chodzi o naukę wierszyków z trudnymi do wymowy słowami. Zapewne można je znaleźć również w internecie. Miałam podobną sytuację. Moja córka mówiła krótkie proste zdania mając 3,5 roku, głównie pokazywała palcem. Zawsze była ruchliwym i ciekawski dzieckiem. Nie miała czasu ładnie mówić. Były też problemy z wymową. Teraz ma 11 lat, bardzo dobre wyniki w nauce, a pani ucząca języka polskiego chwali ją za umiejętność budowania zdań. Pozdrawiam, Anna Brinken

Witam. Dość niepokojące jest to, że syn wypowiada tylko pojedyncze słowa, a poza tym mówi tylko "swoim językiem". Dwuletnie dziecko powinno już wymawiać około 300 wyrazów i budować proste, dwuwyrazowe zdania. Na pewno trzeba byłoby skonsultować syna u logopedy wczesnej interwencji.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein