Ćwiczenia logopedyczne u dziecka

Mój syn po terapii u logopedy w wieku 7 lat potrafił wymówić głoskę r w izolacji. Wmawia ja też w wyrazach gdy ćwiczymy i wie, ze ma się starać. Niestety gdy mówi płynnie, normalnie, na co dzień - nie wymawia tej głoski w wyrazach - zastępuje ja dźwiękiem pośrednim miedzy l i r. Co mogę zrobić? Jak mu pomóc? jakie ćwiczenia zastosować? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Po wymawianiu r w wyrazach, powinno się wprowadzić r w zdaniach i stopniowo przechodzić do mowy narracyjnej. Dodatkowo powinno się włączyć różnicowanie między r a l (jeśli chłopczyk wcześniej wymieniał r na l).

Proszę zacząć od powtarzania zdań z głoską r. Chłopiec może sam układać zdania. Kiedy na tym etapie wypowiadanie będzie bez zarzutów, proszę z synkiem układać krótkie historyjki z naszą głoską.

Proponuję konsultację logopedyczną. Logopeda ułoży Pani harmonogram ćwiczeń i oceni, kiedy należy przejść do kolejnego etapu.

Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska

www.klinika-mowy.pl

Mogę polecić bardzo fajną książeczkę "Zanim powiem rrr", gdzie po kolei ułożony jest plan terapii rotacyzmu. Mogę ją Pani polecić gdyż dziecko ma już wywołaną głoskę więc można ją utrwalać w domu.
Utrwalania wymowy głoski r rozpoczyna się od wyrazów, wyrażeń dwuwyrazowych, zdań, opowiadań i wierszyków. Można wszystko prowadzić w formie zabawy, gier, układanek, historyjek z wykorzystaniem obrazków z głoską r w nazwie.

Najlepiej jednak udać się do logopedy który wszystko poprowadzi od początku do końca.

Pozdrawiam

Jeżeli głoska jest wymawiana w izolacji i w czasie ćwiczeń to pojawi się również w mowie spontanicznej, ale ten etap terapii jest trudny, trzeba cierpliwej i spokojnej pracy z dzieckiem, ale efekty będą

Dzień dobry.
Jeśli głoska "r" się nie utrwaliła w mowie potocznej, to możne zamiast działać na własną rękę - warto wrócić na terapię do logopedy?

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl