Czy reranie jest wadą możliwą do wyleczenia u osoby dorosłej?

Czy reranie jest wadą możliwą do wyleczenia u osób dorosłych? Czy można robić w domu jakieś ćwiczenia, które pomogą pozbyć się tej wady?

Witam, na terapię logopedyczną nigdy nie jest za późno :-). Głoska "r" jest głoską bardzo trudną i pojawia się późno w rozwoju języka dziecka, bo około 6r.ż. Wadliwa wymowa tego dźwięku jest częstą wadą wymowy, zarówno u dzieci,jak i osób dorosłych, jest nazywana reraniem lub rotacyzmem. Rozróżniamy kilka typów rotacyzmu - mogirotacyzm - to opuszczanie głoski "r",pararotacyzm - wymawianie zamiast "r" jakiegoś innego dźwięku, np. głoski "l", "j" lub zniekształcanie "r".Najczęściej przyczyną rerenia jest niedostateczna sprawność ruchowa czubka języka, w trakcie wypowiadania głoski "r" język powinien wykonywać ruchy wibracyjne. Dlatego w ocenie logopedycznej ważna jest ocena sprawności języka i wędzidełka podjęzykowego. W większości przypadków ćwiczenia logopedyczne mają na celu usprawnienie ruchów języka, zwłaszcza czubka, aby mógł wykonywać te specyficzne ruchy wibracyjne. Można wykonywać unoszenie języka do górnych zębów i/lub wałków dziąsłowych, zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka, szybkie wymawianie głosek "d" i "t". Wybór ćwiczeń jest szeroki. Myślę,że warto udać się do logopedy, Panią zbada,oceni sprawność narządów artykulacyjnych i zaleci ćwiczenia, które może Pani wykonywać w domu.
Pozdrawiam

Witam
terapię logopedyczną można rozpocząć w dowolnym czasie, nie ma ograniczeń wiekowych.
Faktem jest, że im później zacznie się korygować zaburzoną wymowę danej głoski tym dłużej potrwa terapia ze względu na istniejące już nawyki i przyzwyczajenia.
Z doświadczenia jednak wiem, że zazwyczaj łatwiej pracuje się z osobami dorosłymi, gdyż są one bardziej świadome i chętne do (niestety) żmudnych i często nieatrakcyjnych ćwiczeń artykulacyjnych.
Zachęcam do chociażby jednorazowej konsultacji logopedycznej, gdyż jest wiele odmian wadliwej realizacji głoski "r", a prawidłowa diagnoza pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń ułatwiających proces korygowania wymowy.
Pozdrawiam