Czy problem z wymawianiem literki R u 5-latka minie z wiekiem?

Czy problem z wymawianiem literki R u 5 letniego dziecka minie z wiekiem?

Witam. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest to problem. Jeśli dziecko wypowiada wadliwie tę głoskę, niezbędna jest terapia logopedyczna. Jeśli zamienia ją na "l", to być może zacznie wymawiać samoistnie głoskę "r". Jednakże najprawdopodobniej i w tym przypadku nie obędzie się bez pomocy logopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Zła wymowa R często jest spowodowana brakiem pełnej ruchomości języka. Warto podciąć wędzidełko. Zabieg odbywa się w znieczulaniu miejscowym za pomocą lasera. Jest całkowicie bezkrwawy a dolegliwości po zabiegu są znikome.