Czy powinnam się z nim zgłosić do jakiegoś specjalisty?

Mój 10letni syn zaczął się okolo tydzień temu jąkać z dnia na dzień. Do tej pory nie miał żadnego problemu z płynnym mówieniem. Czy powinnam się z nim zgłosić do jakiegoś specjalisty?

Szanowna Pani, w przypadku jąkania niezwykle istotna jest szybka interwencja terapeutyczna, czyli szybkie zgłoszenie się do logopedy lub najlepiej neurologopedy. Im dłużej syn jest bez opieki i ćwiczeń, tym trudniej może mu się mówić i problem będzie narastał. Jeżeli jednak szybko otrzyma pomoc, to będzie mu łatwiej radzić sobie z niepłynnością. Ważna informacja - podczas pierwszej wizyty ważne, aby przyszła Pani bez syna. Neurologopeda będzie wtedy mógł porozmawiać z Panią o początkach jąkania, o charakterze dziecka, jego sposobach na radzenie sobie z emocjami, jego ulubionych aktywnościach, innych zaburzeniach logopedycznych a także o jego całościowym rozwoju, w tym o przebiegu ciąży i porodu. Są to tematy mocno newralgiczne i nie wolno rozmawiać o nich w obecności dziecka, gdyż to może tylko nasilić objawy. Jąkanie jest niezwykle złożonym problemem i sam objaw jąkania to dopiero "szczyt góry lodowej" - pozostała część schowana pod wodą to właśnie emocje i wiele innych cech. Warto zatem jak najszybciej porozmawiać ze specjalistą.