Co może oznaczać takie powtarzanie zdań?

Witam mam problem z mówieniem moi znajomi zwrócili mi uwagę że zaraz po tym jak skończę mówić jakieś zdanie czy wyraz to powtarzam po cichu ostatnie kilka wyrazów wypowiedzianego zdania lub o ile zdanie było krótkie to powtarzam je całe robię to nieświadomie i sam nie wiedziałem o tym dopóki mi o tym powiedzieli mam 18 lat i jestem osobą jąkającą się

Szanowny Panie. Jąkanie to złożona rzecz i nie da się tak po prostu odpowiedzieć na to pytanie. Prawdopodobnie to powtarzanie jest wytworzonym przez Pana mechanizmem ułatwiającym płynne wypowiadanie się. Sugerowałabym jednak wizytę u specjalisty, który się tym zajmuje, jeżeli wcześniej nie był Pan u logopedy. Właśnie świadomość w mówieniu jest jednym z ważnych etapów terapii. Mam tu na myśli dobry oddech (przeponowy, spokojny, głęboki, pewny), a przy tym prawidłową emisję głosu i dykcję. Wiele ćwiczeń z samogłoskami, z prawidłowym otwieraniem ust i techniką zwaną "miękkim startem" powinny Panu pomóc, ale ciężko to określić, kiedy dał Pan tak niewiele informacji. Niemniej jednak jestem przekonana, że warto coś z tym zrobić i rozpocząć z terapię albo chociaż skonsultować problem online. Warto przy tym pamiętać, że samo zjawisko jąkania to tylko czubek góry lodowej - pozostała część problemów powodujących niepłynność w mowie jest "schowana" pod wodą i warto ją sobie uświadomić. Są to przede wszystkim emocje, lęki, niepewność... Trzymam kciuki za poprawę :)